Echoskopija (sonoskopija, ultragarsinis tyrimas)
Tai tyrimas pamatyti organams ir vidinėms struktūroms naudojant ultragarso bangas, kitaip dar vadinama ultragarsiniu tyrimu. Plačiai taikomas akušerijoje, taip pat echoskopiniu tyrimu greitai ir patikimai diagnozuojamos vidaus organų, galvos, smegenų, kaklo, krūtų, pilvo, inkstų ir šlapimo pūslės, dubens, raumenų, sąnarių bei kraujagyslių ligos. Tai labai kokybiškas ir greitas tyrimas.
Ultragarsinės bangos yra nukreipiamos į kūną, kurios silpnai skverbiasi per odą ir kaulą, tačiau labai gerai – per skysčius, parenchiminius organus, minkštuosius audinius. Ultragarso banga susidūrusi su kliūtimi (kitos terpės paviršiumi), lūžta. Specialiais davikliais išmatuojamos ir užrašomos atspindėtos ir išsklaidytos bangos. Taip gaunamas audinių ir organų vaizdas, kuris stebimas ultragarsinio aparato ekrane ir užrašomas. Echoskopijai nenaudojami rentgeno spinduliai, todėl tyrimas nėra pavojingas ir neturi jokių pašalinių reiškinių. Tinka tirti nėščiąsias moteris. Modernia aparatūra atliekamas tyrimas padeda paskirti tinkamą gydymą.
Echoskopija (sonoskopija, ultragarsinis tyrimas) paskutinį dešimtmetį labai išpopuliarėjo, nukonkuravo kitus tyrimo metodus dėl to, kad yra informatyvus, nevarginantis, nekenksmingas, nesukeliantis nemalonių pojūčių ligoniui, nustatantis organuose esančius auglius, cistas, akmenis ar kitus pakitimus. Profilaktinių patikrinimų metu, kai pacientas neturi jokių skundų, echoskopuojant neretai diagnozuojamas pirmos ar antros stadijos kurio nors organo vėžys, todėl rekomenduojama visiems žmonėms (suaugusiems) vieną kartą metuose atlikti vidaus organų, skydliaukės, o moterims – krūtų bei ginekologinį ultragarsinį tyrimą.
Tikslinga atlikti, kai yra skausmai pilve, sutrikęs šlapinimasis, pilvo padidėjimas, sutrikęs virškinimas. Echoskopijos metu nustatoma:
- augliai
- cistos
- kepenų padidėjimas
- tulžies pūslės ir latakų akmenligė
- polipai
- kasos
- blužnies pakitimai ir ligos
- inkstų susirgimai
- šlapimo pūslės ligos-akmenligė
- augliai
- vyrams-prostatos padidėjimas
- vėžys
Esant skausmams ir spaudimo jausmui kakle bei sustorėjusiam kaklui, esant mazgams rekomenduojama atlikti skydliaukės, seilių liaukų ir limfmazgių ultragarsinį tyrimą, kurio metu nustatomi minėtų organų pakitimai. Pirmą kartą radus mazgą skydliaukėje, rekomenduojama tyrimą pakartoti po 3-6 mėnesių, o nesikeičiant mazgo dydžiui – vieną kartą metuose. Skydliaukės echoskopija reikalinga, kai apčiuopiami guzai skydliaukėje arba kai ji tinkamai nefunkcionuoja:
- esant hipotirozei
- hipertirozei
Gali padėti diferencijuoti kelio sąnario meniskų plyšimus, raumenų pažeidimus, peties sąnario minkštųjų audinių pažeidimus, įvairias kitas priežastis, sukeliančias sąnarių skausmus.
Atvykdami ultragarsiniam tyrimui, dėvėkite laisvus, patogius drabužius, kad tiriamoji vieta būtų laisvai prieinama, nes tyrimo metu reikia nusivilkti dalį drabužių bei nusiimti papuošalus.
Priklausomai nuo tiriamos kūno vietos, yra keletas privalomų reikalavimų pacientui. Būtinai perspėkite gydytoją echoskopuotoją, jei buvo atliekami žarnyno tyrimai su kontrastinėmis medžiagomis, turinčiomis bario, kadangi gali būti iškreipti ultragarsinio tyrimo rezultatai. Jei planuojama tirti kepenis, tulžies pūslę, blužnį, kasą, aortą – iš vakaro nevalgykite riebaus, daugiau kaloringo maisto, o prieš tyrimą reikia nieko nevalgyti 8-12 valandų.
Mūsų gydymo įstaigoje dirba echoskopuotoja Jūratė Džiuljeta Kiškienė.
Modernia, šiuolaikine ultragarsine aparatūra tiria ir įvertina įvairių vidaus organų būklę, nustato patologinius pilvo ertmės, mažojo dubens, inkstų, limfinių mazgų, skydliaukės pakitimus, padeda šeimos gydytojui diferencijuoti sąnarių traumas ar susirgimus. Jums suteiks aukštos kvalifikacijos gydytojo echoskopuotojo paslaugas – konsultaciją, gydymą, specialisto atsakymą siuntimą išdavusiam gydytojui, esant reikalui – nukreips III lygio specialistų konsultacijai. Jums pageidaujant, galėsite įsigyti ultragarsinio tyrimo nuotrauką.
Echoskopijos su gydytojo siuntimu – nemokamai!
Registracija telefonu:
Kviečiame atvykti ir pasidaryti ultragarsinį tyrimą, dėl siuntimo kreipkitės pas savo šeimos gydytoją